Demokratska radionica

Za učenike svih odjeljenja petog razreda u terminu od 9h do13h,realizovane su Demokratske radionice koje sprovodi Skupština Crne Gore u saradnji sa NVO Forum MNE.

Tokom cijele sedmice,od 12.do16.novembra,učenici su se družili sa realizatorima programa i trenerima koji su,kroz interaktivne sadržaje prilagođene desetogodišnjacima,pokazali kako funkcioniše demokratija u učionici.Cilj Demokratske radionice je da učenici,uz učešće trenera,steknu znanje o demokratiji i parlamentu.Vođeni radom trenera, učenici su izražavali svoje kako likovno tako i literarno umjeće i na pravi način uspjeli da zadate teme odrade na nivou.Svaka grupa je imala svog trenera koji ih je nenametljivo upućivao na rad i podsticao njihovu kreativnost.Rad u grupama je obuhvatio sledeće teme:

1. Demokratija
2. Izbori
3. Parlament
4. Vlada
5. Podjela vlasti
6. Mediji

S obzirom da su sve teme bile povezane,učenici su pomagali ne samo svojoj već i drugim grupama.Svi su bili motivisani jer su ih treneri dodatno zainteresovali dajući im mogućnost da koriste laptop i foto-aparat.Sa oduševljenjem su prihvatili radne zadatke,a ravnopravnost u radu im je dala važnost,jer su zajedno učestvovali u izradi časopisa.Časopisi svih odjeljenja su pokazatelj kako su ozbiljno shvatili dati im zadatak.Članci o demokratiji,priča u slikama,strip,priča o izborima,zanimljivi mediji,razlika između autokratije i demokratije... sve to je dopunjeno njihovim fotografijama u toku rada.

Nakon ispoštovanog vremenskog roka,svaka grupa je prezentovala svoj rad,dajući stav i mišljenje.Pokazali su kulturu govora i slušanja,miroljubivo i savjesno su dolazili do konkretnih pozitivnih rješenja.U ishodu prezentacije se prepoznala zrelost i sloboda mišljenja.

Odlazak u Skupštinu Crne Gore doprinio je da se djeca upoznaju sa načinom biranja poslanika u parlamentu.Uz prijatno vođenje gospođe Drage koja je djecu upoznala sa prostorijama i načinom rada u Skupštini,djeca su i ovdje pokazala svoju zainteresovanost i konstruktivnim pitanjima žustro učestvovala u raspravi kao pravi poslanici.

Sve u svemu,ova sedmica predstavlja demokratski početak sa puno energije i mašte.Možda jednom njihov put demokratije bude vodilja u novi život,a donesene odluke se možda jednog dana pretvore u djelo.

Aktiv V razreda OŠ „Sutjeska“
Branka Radović, Biljana Božović,Zorica Kralj, Snežana Bogojević,Nada Milić

U Podgorici,16.11.2012.godine